Студентська сторінка

Студентська сторінка

Міжнародний семінар "Лінгвіст-програміст-2011"

Сучасні українські студенти –– це не лише море нескінченної енергії, завзяття та позитиву, це ще й талановите покоління молодих дослідників, які з нетерпінням чекають на можливість показати свої уміння та поділитися набутими знаннями з юними колегами і відомими науковцями. Для студентів філологічних спеціальностей така можливість з’явилася вже на самому початку весни. Доброю традицією на філологічному факультеті Донецького національного університету стало проведення Міжнародного семінару «Лінгвіст-програміст».

Цікаво, що свою діяльність він починав як звичайний регіональний семінар чотири роки тому. Студенти в дружньому колі обговорювали різні аспекти прикладної лінгвістики, ділилися поглядами на ті чи інші питання, пропонували нові методи розв’язання завдань. Але підвищений інтерес до лінгвістичних проблем спочатку вивів семінар на рівень всеукраїнського, а згодом і міжнародного.  Варто зауважити, що така співпраця вже має свої результати. Перш за все, це ефективна розробка курсів дистанційної освіти на базі української, російської, англійської та німецької мов. Такі курси дозволяють усім бажаючим вивчати лінгвістичні дисципліни у зручний для них час не лише в різних куточках нашої країни, але і поза її межами.

Не менш важливим питанням, що завжди привертає до себе увагу учасників семінару, є створення і дослідження систем штучного інтелекту та машинного перекладу. Ця галузь лінгвістики набула особливої популярності у зв’язку з розвитком комп’ютерних технологій та необмежених можливостей мережі Інтернет.

Комп’ютерна лексикографія також не залишається осторонь на семінарі. Адже окрім традиційних паперових словників в Україні почали з’являтися й комп’ютерні словники, які, безумовно, мають певні переваги порівняно з традиційними. Одна з них –– це швидкість пошуку, яка є важливою не лише для спеціаліста, але й для пересічного користувача.

Цього року Міжнародний семінар «Лінгвіст-програміст», який відбувся першого березня, був присвячений темі «Корпуси, електронні словники як основа прикладних досліджень». У попередні роки увага зверталася на «Застосування комп’ютерних технологій на уроках української мови у сучасній школі» (2007), «Сучасні технології комп’ютеризації навчання» (2009), «Сучасне лінгвістичне моделювання» (2010).

Активними учасниками семінару завжди є студенти нової в Україні спеціальності «Прикладна лінгвістика». Традиційне питання, яке виникає у тих, хто вперше почув про прикладників, – це те, чим же вони відрізняються від «звичайних» студентів-філологів. Як представниця «Прикладної лінгвістики» можу відповісти так: прикладник не лише наполегливо вивчає іноземні мови, досконало володіє рідною мовою, але й не менш майстерно «співпрацює» з комп’ютером, що в сучасному інформаційному світі має неабияку цінність. Прикладний лінгвіст не тільки займається теоретичними дослідженнями, а й використовує отримані знання на практиці. Завдяки вмінням прикладних лінгвістів стає можливим широке використання знань про мову не лише гуманітаріями, але й представниками інших галузей науки.

Хотілося б підкреслити, що семінар «Лінгвіст-програміст» не залишив байдужими як починаючих науковців, так і відомих дослідників. До обговорення питань семінару приєдналися й такі «корифеї» сучасної лінгвістики як Євгенія Карпіловська (м. Київ, Україна), Анатолій Загнітко (м. Донецьк, Україна), Олексій Кретов (м. Воронеж, Росія) та інші.

Учасниками семінару стали науковці з Донецького національного університету (м. Донецьк, Україна), Харківського національного університету радіоелектроніки (м. Харків, Україна), Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (м. Харків, Україна), Національного університету «Львівська політехніка» (м. Львів, Україна), Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького (м.Черкаси, Україна), Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Київ, Україна), Воронезького державного університету (м. Воронеж, Росія).

У межах семінару відбулася виставка-презентація наукової та навчально-методичної літератури кафедри української мови та прикладної лінгвістики (серія «Бібліотека прикладної лінгвістики»). Зі студіюваннями учасників Міжнародного науково-теоретичного і навчально-прикладного семінару «Лінгвіст-програміст» (корпорація «Університет — Школа — Університет») можна ознайомитись за допомогою збірника «Лінгвокомп’ютерні дослідження», електронна версія якого доступна на Донецькому лінгвістичному порталі за адресою www.mova.dn.ua.

Сподіваємось, що вже наступного року в Україні відбудеться перша всеукраїнська (а, можливо, й міжнародна) олімпіада з прикладної лінгвістики. Бажаємо молодим дослідникам нових наукових здобутків, натхнення, творчих успіхів і запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до нас на п’ятому Міжнародному семінарі «Лінгвіст-програміст». 

 

Марина Ковальова,

магістрантка спеціальності

«Прикладна лінгвістика»

 

 

 

Матеріал опубліковано:

Ковальова Марина. Міжнародний семінар "Лінгвіст-програміст-2011" // Університетські вісті.– 2011. – 31 березня. – № 5 (1483).